Když chodím, jako bych tančila

Že děti ovlivnily můj život zásadním způsobem, už jsem psala několikrát :) Že to bylo v různých oblastech, to možná ne. Díky prvnímu synovi jsem se začala zajímat o zdravý způsob chůze, seznámila se s tzv. barefoot botami. Moc se mi líbily, ale to bylo celé, tehdy jsem to nijak zásadně neřešila. Snažila jsem si kupovat aspoň široké boty. Upozorňuji, že tento článek není odborný (těch už bylo napsáno mraky). Je o mojí zkušenosti.

 

S druhým těhotenstvím a následným intenzivním nošením druhého synka v šátku jsem však zjistila, že něco je špatně. Po celodenním pohybu venku mě šíleně bolelo a brnělo celé tělo, nohy, klouby, ležela jsem v posteli a připadala si jako bych skládala každý den uhlí. V noci si sice tělo jakž takž odpočalo, ale ráno jsem vstávala stále stejně bolavá, rozlámaná a chodila po bytě zkroucená jako paragraf. A tak jsem loni na jaře řekla nene, takhle to přece nejde, něco musím změnit. A zkusila jsem začít chodit na boso. Protože byla ale ještě zima a já mám ráda teplo a čisté nohy :) zkusila jsem si vybrat své první bf "boty". Volba tehdy padla na dvě parádní české značky, veganské a etické ahinsa shoes a mou oblíbenou Rebeku Q. A protože jsem se o ozdravný zážitek z chůze nechtěla připravit ani v zimě, nedávno do mého bf botníku přibyly zimní moniválenky.

 

Jako zázrakem zmizely všechny bolesti, zad, nohou, kloubů, celé moje tělo bylo najednou plné síly, energie, života. Cítila jsem, jak se při chůzi zapojují svaly, o kterých jsem dřív ani netušila. Změnilo se mi držení těla. Při chůzi si připadám jak elf jemně našlapující po jehličí :) A jak řekla jedna moje kamarádka: "Ty máš taneční krok." Protože to není jen o botech. Je to o způsobu chůze.

 

Pohyb se stal požitkem, kontakt se zemí darem, očistou, léčbou, radostí.

 

Když si teď občas obuju něco "normálního", připadám si nemotorně, odpojeně... a hlavně mě zas všechno bolí. Říká se, že barefoot obuv není pro všechny, ale pro mě tedy jo a ze srdce ji doporučuji. Když totiž takhle jdu světem, připadám si, jako bych opravdu tančila. S radostí, s lehkostí a přirozeně. Díky za to.

 

Mějte se krásně a myslete na svoje nohy a tělo,

Markéta Nemetona

 

ps. konkrétní zkušenost mám s botami z dílny těchto šikovných lidí a velice doporučuji:

https://www.rebekaq.cz/ Šije taktéž parádní nosící bundy pro šátkující rodiče

https://ahinsashoes.com/

https://www.fler.cz/monika-studencikova